SON HABERLER
[11:28] DİYANETTEN BİR ÇAĞRI DAHA -- [10:58] TOPLANTININ ANA GÜNDEM MADDESİ CORONA -- [10:05] CORONA ÖNLEMLERİ ARTIYOR... NİSAN SONUNA KADAR ERTELENDİ -- [12:28] YAŞLANMAYA HAZIR MIYIZ -- [11:34] ŞAHİN: ÜLKE NEFES ALACAK -- [11:22] AVM LER KAPATILSIN KARARI ALINDI -- [10:50] ÖSYM'DEN MİLYONLARI İLGİLENDİREN KARAR -- [14:53] CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ ÇARPICI İDDİA -- [14:39] DÜZCE'DE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLDİ -- [14:28] TUNCAY ŞAHİN'DEN ANLAMLI MESAJ --
Gündem
ŞAHİN: ÜLKE NEFES ALACAK

Düzce Cesur Haber / Savaş ARI

ŞAHİN: ÜLKE NEFES ALACAK
19.03.2020 - 11:34
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Covid- 19 Yeni Tip Corona Virüsü ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi paketi iş dünyasını sevindirdi. Ekonomi Paketi ile ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, "Ülkemiz Nefes Alacak" dedi. 

Yeni Tip Corona Virüsü nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi paketi, iş dünyasında olumlu karşılandı. Düzce Ticaret Odası Başkanı Tuncay Şahin, ekonomide alınan önlemlerin, iş dünyasına nefes aldıracağını söyledi. 

Yapılan ekonomik istikrar önlem paketleri açıklaması hakkında görüşlerini dile getiren Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin; “Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs tehdidi dolayısıyla devletimiz sürecin en başından bu yana en hızlı şekilde kararlar alarak hem halk sağlığını hem de ülke ekonomimizi ayakta tutmayı başarmıştır. Dünya’da virüs salgını ve sonuçlarına en hızlı reaksiyon veren ülke olduk. Şu an hem yatırım hem de yaşam olarak Dünya’daki en güvenli ülkeler arasındayız. Bu durumun yaşanmasında emekleri olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm üst düzey idarecilerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dün akşam yapılan eşgüdüm toplantısından iş dünyasına yönelik çıkan sonuçlar ise şu şekilde listelendi;

- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6'şar ay ertelendi.

- Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.

- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indirildi.

- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank'a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere verilecek.

- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edilecek.

- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartılacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşürülecek.

 

- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline "mücbir sebep" notu düşülecek.

- Asgari ücret desteği devam edecek.

- Mevzuatlardaki esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.

- Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınarak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyeti azaltılmış olacak.

- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılacak.


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcehaberi.com sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Facebook'da Bizi Takip Edin