SON HABERLER
[13:23] YIKIMLAR HIZLA DEVAM EDİYOR -- [13:12] DÜZCE TSO HAYATIN HER ALANINDA -- [13:46] SEDAŞ EĞİTİM VERDİ -- [13:34] DEV TİCARİ ANLAŞMADA İLK SEVKİYAT BUGÜN BAŞLIYOR -- [12:59] CHP'DE DEMİR İLE YENİ SÜREÇ BAŞLADI -- [12:55] HER ŞEYİN FİYATI DOĞRUDAN ETKİLENEBİLİR -- [12:50] DOLAR YİNE HAREKETLENDİ -- [12:43] ERDOĞAN O SORUYA ÇOK KIZDI -- [12:36] DİYANET'TEN AKILLARA DURGUNLUK VEREN TAVSİYE -- [12:27] BAHÇELİ'DEN ÇOK SERT TEPKİ --
Eğitim
FLAŞ GELİŞME! 30 ÜNİVERSİTE KAPANABİLİR!

Düzce Cesur Haber / Savaş ARI

FLAŞ GELİŞME! 30 ÜNİVERSİTE KAPANABİLİR!
5.10.2019 - 13:20
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

2019-2020 Akademik Yılı’nda 78 vakıf ünivresitesini 24 Ekim’de 1 ay sürecek olan Akademik ve Mali Denetime alacak olan YÖK, 30 vakıf üniversitesinin kapanma riskini reddetmedi. Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2019 Raporu’na göre; öğrenci gelirinden başka geliri olmayan, AR-GE üretmeyen, bilimden uzaklaşmış-kütüphane bile kurmayarak ticarethaneye dönüşmüş 30 vakıf üniversitesi mali olarak çok ciddi sıkıntı yaşıyor.

Her an batma riski taşıyan bu üniversiteler yakın takibe alındı. Üstelik, Kuruluş Kanunu'na göre her birinin ayrıca bir devlet üniversitesi de zorunlu olarak hamisi olduğu için sıkıntı yükseköğretimdeki 60 üniversiteyi yani her 3 üniversiteden birini ilgilendiriyor. Yüz binlerce öğrenci bir anda okulsuz kalabileceği gibi akademisyenler de ortada kalabilir.

Üniversiteleri yakın takibe alan ve ‘karne' vermeye hazırlanan YÖK, özellikle vakıf üniversitelerine yaptırımları arttıracak. Yükseköğretim sistemine 2 yani düzenleme daha getirmek için çalışma başlattığı öğrenilen YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın tüm gelişmeleri de kamuoyuyla paylaşma kararında ısrarcı olacağı kaydedildi.

İşte o en yeni 2 önemli adım;

NE KADAR HOCA YETİŞTİRİRLERSE

O KADAR ÖĞRENCİ ALABİLECEKLER!

1- Devletten akademisyen transfer ederek, hiç akademisyen yetiştirmeden vakıf üniversitelerini ticarethane gibi işletme dönemi bitiyor. Vakıf üniversitelerinin akademisyen-öğretim üyesi, yetiştirme durumları tek tek incelenecek. Akademisyen yetiştirmeyenin önce öğrenci kontenjan artış talepleri karşılanmayacak. Yazılı uyarılara rağmen yine akademisyen yetiştirmeyenlerin de öğrenci kontenjan artış talepleri reddedilecek.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDEKİ HOCALARIN

DÜŞÜK MAAŞLARI TAKİBE ALINACAK

 

2-YÖK Başkanlığı'nca ilk kez yapılan Mali Durum Paylaşımı sonrası 2 hafta sonra başlayacak olan denetimlerde bir başka ilke daha imza atmaya hazırlandığı öğrenildi. Yükseköğretimde, ‘İyileştirme' çabalarının bir parçası olarak tüm mali durumları tek tek paylaşacak olan YÖK'ün, ayrıca denetime gittiği vakıf üniversitelerinde görev yapan akademisyenlerin de maaşlarını incelemeye alacağı öğrenildi. Akademisyenlerin, devlet üniversitelerinden daha düşük ücretlere vakıf üniversitelerinde sömürülmesine de son vermek için çalışma başlatılacağı öğrenildi.

Eğitim Editörümüz Sultan Uçar'ın, “Üniversite Fay Hattı” adlı yazısına Yükseköğretim Kurumu (YÖK)'den, ‘şeffaflaşma ve yükseköğretimde iyileşme çabalarına katkı nedeniyle teşekkür geldi.

 


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcehaberi.com sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Facebook'da Bizi Takip Edin