SON HABERLER
[11:28] DİYANETTEN BİR ÇAĞRI DAHA -- [10:58] TOPLANTININ ANA GÜNDEM MADDESİ CORONA -- [10:05] CORONA ÖNLEMLERİ ARTIYOR... NİSAN SONUNA KADAR ERTELENDİ -- [12:28] YAŞLANMAYA HAZIR MIYIZ -- [11:34] ŞAHİN: ÜLKE NEFES ALACAK -- [11:22] AVM LER KAPATILSIN KARARI ALINDI -- [10:50] ÖSYM'DEN MİLYONLARI İLGİLENDİREN KARAR -- [14:53] CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ ÇARPICI İDDİA -- [14:39] DÜZCE'DE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLDİ -- [14:28] TUNCAY ŞAHİN'DEN ANLAMLI MESAJ --
Gündem
TÜRKİYE EKONOMİSİNİ İÇKİ VE SİGARA AYAKTA TUTUYOR!

Düzce Cesur Haber / Savaş ARI

TÜRKİYE EKONOMİSİNİ İÇKİ VE SİGARA AYAKTA TUTUYOR!
19.10.2019 - 14:34
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı ilk 9 aylık bütçe sonuçlarına göre içki ve tütün mamullerinden elde edilen KDV ve ÖTV gelirleri 67 milyar 452 milyon TL oldu. Kurumlar Vergisi'nden ise devlet ilk 9 ayda 55 milyar 441 milyonluk gelir elde etti. Yani içki ve sigara içenler büyük şirketlerin ödemesi gereken vergiden daha fazla vergi ödedi.

Sözcü Yazarı Nedim Türkmen, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 9 aylık bütçe sonuçlarını kaleme aldı. Türkmen'e göre, Türkiye ekonomisini ayakta tutan içki ve tütün mamulleri. 

Türkmen'in yazısı şu şekilde:

"Hazine ve Maliye Bakanlığı ilk 9 aylık bütçe sonuçlarını açıkladığını ve  İlk 9 ayda alkollü içki ve tütün mamullerinden Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) olarak toplam 67 milyar 452 milyonluk bir katkı geldi.

Eylül 2019 sonu itibariyle faal kurumlar vergisi mükellef sayısı 837 bin 278 olmasına ve Kurumlar Vergisi oranı yüzde 20'den yüzde 22'ye çıkartılmasına rağmen kurumlar vergisinden ilk 9 ayda bütçeye 55 milyar 441 milyonluk katkı yapıldı.

Yani içki ve sigara içenler dev holdingleri sollamış oldu.

Şimdi sıkı durun!

Türkiye’de Kurumlar Vergisi’ne ilişkin acı gerçekleri bir bir sıralıyorum:

– Devlete ait kuruluşlar, yabancı ortaklı şirketler, halka açık şirketler ve kurumsal olup kayıt dışına çıkma imkanı olmayan kuruluşlar, bunların sayısı 6.000 civarındadır. Kurumlar Vergisi’nin neredeyse tamamını ödemektedirler.

– Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne bağlı olan toplam 800 mükellef, Kurumlar Vergisi’nin yüzde 30-35’ini ödemektedir.

– İstanbul, İzmir, Ankara ve Kocaeli şehrinde bulunan Kurumlar Vergisi mükellefleri; Türkiye’de ödenen Kurumlar Vergisi’nin yüzde 82-84 ödemektedirler.

– Vergi ödeyen yukarıda saydığım Kurumlar Vergisi mükellefleri dışında kalan yaklaşık 800.000 mükellefin, yüzde 60’ı zarar beyan etmekte, yüzde 40’lık bölüm ise yanlarında çalıştırdıkları asgari ücretlinin bir yılda ödediği verginin bile altında kalan vergi ödemelerini sağlayan matrahlar beyan etmektedirler."


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcehaberi.com sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Facebook'da Bizi Takip Edin